top of page

Nomeda Marčėnaitė išvyksta į Australiją, kol kas – be bilieto atgal: iki vasaros plaukios jachta.


Nusipirkti lėktuvo bilietą į vieną pusę, kurio kryptis – Australija, ir leistis į poros mėnesių kelionę jachta, nardant aplink Didįjį koralinį rifą, skamba kaip fantastinės kelionės planas. Kaip Gyvenimo Kelionė, kurios nežinomiems nuotykiams jau po kelių dienų pasiduos Nomeda Marčėnaitė. Jau kitą savaitę menininkė kels sparnus į tolimąjį žemyną, ji ryžosi neįprastai kelionei – jachta plauks iki Papua Naujosios Gvinėjos, galiausiai bandys pasiekti Balį. Šis projektas, kaip pati sako, jai tiesiog „nuskilo“, kitaip tariant – susidarius tinkamoms aplinkybėms Nomeda tiesiog atsidūrė laiku ir vietoje. Jos širdies draugas, prisiekęs buriuotojas Vytas Palavinskas į Australiją išvyko jau prieš porą savaičių. Čia jis ruošia savo šviesaus atminimo žmonos Julijos vardu pavadintą jachtą, kuria jau kitą savaitę į plačiuosius vandenis leisis 9 įgulos nariai. Iš jų – 8 lietuviai ir vienas amerikietis, su kuriuo Vytas susipažino dar anksčiau plaukdamas Panamos kanalu.

Nomeda jį šmaikščiai vadina „jūrų valkata“. Neva didžiulę aistrą buriavimui jaučiantis šis jų bičiulis dėl šios kelionės net nusprendė išnuomoti savo būstą gimtojoje šalyje ir prisijungti prie lietuvių komandos. „Čia – mano Gyvenimo Kelionė“, – vis pabrėždama, kad jos laukiantis nuotykis neeilinis, 15min kalbėjo Nomeda. Ir nors jai jau yra tekę leistis į ilgesnes keliones jachta, tokia, kaip ši – pirmoji, kitos, jau buvusios, esą net iš tolo neprilygsta. Nomeda yra plaukiojusi Graikijoje, kuomet išmaišė netoli Rodo esantį Dodekaneso salyną. Čia įprastai turistams patekti sunku, jie plukdomi tik mažais laiveliais. Gražūs miesteliai, mažai žmonių aplink, savo maistu ir šokiais žavinti spalvinga graikų kultūra – tai tik dalis to, ką savo akimis teko išvysti Nomedai. „Tai buvo kažkas toookio! Ugnikalniai, vienuolynai, gamtos grožis – tai buvo neįtikėtina“, – 15min pasakojo ji. Vėliau drauge su Vytu ji plaukiojo ir aplink Siciliją – ši kelionė jai taip pat paliko neišdildomą įspūdį. Dar prieš lipdama į jachtą Nomeda sako turinti išspręsti daugybę rūpesčių, užbaigti galybę darbų. O ir ne juokas – išvykusi tokiam ilgam laikui ji dar niekad nebuvo! Aristokratišką kelionę prabangiu laivu ji planuoja iki vasaros, birželio pradžioje Nomeda sako jau turinti planų Lietuvoje, todėl iki tos dienos ji ketina sugrįžti. Kada tiksliai, iš kokios šalies, iš kokio miesto – čia klausimas. Tiksliai numatyti kada pavyks perskrosti Koralų jūrą – sudėtinga, o ir nesinori per daug planuoti. Todėl kalbėdama apie terminus Nomeda tik pamini: „Išvykstu ir grįšiu mažiausiai po pusantro mėnesio. Mažiausiai. Gali būti, kad grįšiu ir vėliau.

Ir nors pašnekovė sako, kad į šį nuotykį išsiruošė daug neplanavusi, vis dėlto prieš tokią išvyką ji atliko ir namų darbus. Vienas įdomesnių faktų – vos prieš porą savaičių su vaikais Egipte dukros Ulos gimtadienį paminėjusi Nomeda čia išsilaikė ir nardymo egzaminą, maža to, įgijo tarptautinę nardymo licenciją, kuri jai leidžia savarankiškai nerti į 8 metrų gylį. „Iš prigimties esu undinė – kaip man patinka nardyti! Norėjau išsilaikyti egzaminą, gauti licenciją, ruošiausi šiai kelionei. Nes – jūs tik pagalvokit! – juk mūsų laukia Didysis koralinis rifas!“ – kalbėjo ji.

Į Australiją Nomeda vešis ir naują, itin modernią nardymo kaukę. „Nusipirkau tokią, kur nereikia vamzdelių, tiesiog užsidedi ir kvėpuoji per viršų. Pasiėmiau ir kamerą, ir fotoaparatą... Žodžiu, apsiginklavau“, – juokėsi ji. Menininkei tenka pasukti galvą ir ką įsidėti į lagaminą, kokius drabužius. Australijoje šiuo metu – ruduo, ten kiek vėsiau, o plaukiojant, ant vandens, ir vėjas žvarbesnis, ir saulė piktesnė. Su profesionaliais buriuotojais iškeliaujanti Nomeda jau sako ieškanti laive pareigų ir sau. „Prašausi į virėjas. Man labai patinka gaminti, todėl to visai nesikratau“, – sakė ji.

O kokios emocijos prieš kelionę? „Visos jos – apie Lietuvoje liksiančius vaikus. Na, tokie jau jie ir vaikai, 18-mečiai, tačiau vis tiek... dar reikia priežiūros. Juos prižiūrės Marius (buvęs Nomedos vyras, dailininkas Marius Jonutis, – red.). Jaudinuosi, kaip jie čia bus, ko jiems gali per tą laiką prireikti. Todėl ir apie pačią kelionę kol kas net negaliu galvoti, visos mintys – Lietuvoje“, – pasakojo. Tuo tarpu kiti, jau plačiuosiuose vandenyse laukiantys iššūkiai Nomedos negąsdina. „Aš nieko nebijau. Tfu tfu tfu, bet... tikrai nebijau. Jaučiuosi pasaulio žmogumi, visur gerai susigaudau, neturiu jokių problemų. O dėl pavojų? Na, esu prisiklausiusi pasakojimų ir apie didžiules bangas, kai tenka užsibarikaduoti, tačiau niekas juk nežino, kada kas gali nutikti. Net galvoju, kad, tarkime, jūros liga užsupa tuos, kurie bijo. Aš nebijau“, – ryžtingai komentavo dailininkė. Tiesa, prieš keletą metų sykį atvira jūra privertė sunerimti. Tuomet iš Klaipėdos į Švediją keltu kėlusis Nomeda sako patyrusi tokią blašką, kokios kartais net patyrę jūrininkai nepajaučia per savo gyvenimą. „Kone daužiausi į kajutės šonus, mane tiesiog mėtė, beveik skraidžiau. Tuomet dar su Mariumi plaukėme. Nors ir tuomet baimės nejaučiau, tiesiog buvo nejauku“, – prisiminė ji. Bet šios kelionės – nelyginamos, Koralų jūra turėtų būti svetingesnė. O kaip su tuo bilietu į vieną pusę? Ar nebus taip, kad Nomeda nuspręs emigruoti? „Oi, ne, tikrai ne. Man nėra geresnės šalies už Lietuvą, per daug myliu mūsų šalį, kad iš jos išsikraustyčiau. Lietuvoje jaučiuosi kaip namuose, todėl visos kelionės man ir lieka kelionėmis, po kurių labiausiai norisi grįžti į jaukius šiltus namus“, – sakė ji.

Atsitiktinis įrašas
naujausi įrašai
archyvas
raktiniai žodžiai
sekite tinkluose
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page